Serdecznie zapraszamy na rodzinne świętowanie Dnia Dziecka. Impreza odbędzie się w Inkubatorze Kuchennym w Zakrzowie w niedzielę 4 czerwca 2017r. w godzinach 12.00- 17.00.
W dniu 20 maja 2017r. w ramach Festiwalu Szwajcarskiego przygotowanego i koordynowanego przez Fundację Partnerstwo dla Środowiska odbył się Dzień Otwarty Inkubatora Kuchennego w Stryszowie. Odwiedzający mieli okazję zwiedzić budynek i zapoznać się z jego możliwościami, dowiedzieć się o dofinansowaniach w ramach programu LEADER, poznać ofertę działającej w inkubatorze Spółdzielni Socjalnej ,,Smaki Gościńca” oraz lokalnych producentów i rolników a także zakupić produkty z oferty tzw. KoKoszyka czy też poznać tajniki tłoczenia olejów na zimno. Dużym zainteresowanie cieszyły się warsztaty lepienia pierogów oraz pieczenia ciasteczek.
Serdecznie zapraszamy już po raz drugi na Dzień Otwarty Inkubatora Kuchennego w Zakrzowie, który odbędzie się 20 maja 2017r. Tym razem wydarzenie to odbywa się w ramach Festiwalu Szwajcarskiego organizowanego przez Fundację Partnerstwo dla Środowiska.
LGD ,,Gościniec 4 żywiołów" i Spółdzielnia Socjalna ,,Smaki Gościńca" serdecznie zapraszają na Dzień Otwarty Inkubatora Kuchennego w Stryszowie, który odbędzie się w dniu 1 maja 2017r. w godzinach od 9.00-17.00.
Poczatkiem maja 2017r. gościlismy w inkubatorze kuchennym w Zakrzowie młodzież z Powiatowego Zespołu nr 4 Szkół Ekonomiczno- Gastronomicznych w Oświęcimiu. Uczniowie klas technikum Gastronomicznego mieli okazje zwiedzic obiekt i zapoznac się z zasadami działania i jego mozliwościami.
Gościniec 4 żywiołów zakończył realizację projektu w ramach Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy: pt. Produkt Lokalny Małopolska – rozwój lokalnej przedsiębiorczości i przetwórstwa w oparciu o partnerską inicjatywę edukacji ekonomicznej mieszkańców oraz regionalny system marketingu produktów z Małopolski. W ramach tego pięcioletniego przedsięwzięcia realizowana była inwestycja Inkubatora Kuchennego w Zakrzowie, który umożliwia prowadzenie działalności produkcyjnej spożywczej .
Niedawno otwarty inkubator kuchenny w Zakrzowie cieszy sie duzym zainteresowaniem. Odwiedzają nas grupy przedstawicieli gmin, powiató i Stowarzyszeń z różnych stron Polski.Dzięki wizytom studyjnym możemy pochwalić się naszym rzedsięwzięciem- przedstawić założenia projektu i pokazać efekty przcy wielu osób.
W dniach 1-3 marca 2017r gościliśmy na terenie gimin Gościńca 4 żywiołów przedstawicieli Stowarzyszenia Na Rzecz Rozwoju Przedsiębiorczości Produktu Lokalnego, Stowarzyszenia „Unia Nadwarciańska” oraz Zakładu Aktywności Zawodowej, a także osoby skupione wokół idei powstania Inkubatora Kuchennego na tereie działania LGD ,,Unia Nadwaciańska" wraz ze Starostą Słupeckim panem Mariuszem Roga.
Wszystkie działają na terenie gminy Stryszów. Dbają o pielęgnowanie ludowej tradycji i obyczajów, kultywują staropolskie przepisy, przekazują młodzieży wiedzę o historii i tajnikach zawodowego kucharstwa. Koła Gospodyń Wiejskich, bo o nich mowa, zreszają gospodynie z różnych miejscowości i są aktywnie wspierane przez sołtysów. Otwarty niedawno inkubator kuchenny w Zakrzowie daje im nowe możliwości. Odpowiednia insfrastruktura ułatwi im z pewnością produkcję ich wspaiałych potraw na szerszą skalę, o czym stryszowskie gospodynie mogły przekonać się osobiście, zwiedzając niedawno nową inwestycję.
Tradycyjnie już w styczniu po raz kolejny zagrała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Był to już 25. Finał WOŚP. Z tej okazji w wielu miejscach w Polsce zaplanowano wiele atrakcji. Również Wadowice były w centrum wydarzeń.
Otwarcie inkubatora Kuchennego w Stryszowie, które miało miejsce w dniu 22 września 2016r było naprawdę wielkim wydarzeniem. Dzięki zaangażowaniu i ogromnej życzliwości wielu osób, a przede wszystkim Stowarzyszeniu Gościniec 4 żywiołów, które sprawowało bezpośredni nadzór nad przedsięwzięciem, można śmiało powiedzieć, że inwestycja zapoczątkowana w 2010r. zakończyła się sukcesem.
Wielkim wydarzeniem okazało się otwarcie Inkubatora Kuchennego w Stryszowie, które miało miejsce 22 września 2016r. Inicjatywa powstała w 2010r. Przez następne miesiące opracowywano projekt inwestycji. Trwały także poszukiwania dogodnego miejsca na jej realizacje.
W dniu 18.09.2015r. w Zakrzowie dokonano uroczystego wmurowania kamienia węgielnego na budowie Inkubatora Kuchennego w Zakrzowie. Podczas spotkania podpisano Akt erekcyjny dokument rozpoczynający i upamiętniający budowę Inkubatora Kuchennego. Akt podpisali zaproszeni goście oraz wszyscy uczestnicy spotkania.
Przedstawiamy notatkę z postępów na budowie Inkubatora Kuchennego do dnia 02.09.2016r.
Inkubator Kuchenny służył będzie osobom i podmiotom zainteresowanym drobnym przetwórstwem rolno-spożywczym. Na podstawie rozpoznania potrzeb, przewiduje się, że głównym kierunkiem będzie przetwórstwo owoców i warzyw – produkcja soków i dżemów oraz produkcja wyrobów garmażeryjnych i piekarniczych. Inkubator będzie świadczył doradztwo w zakresie wprowadzania żywności do obrotu oraz prowadził szkolenia związane z produkcją żywności.
Inkubator kuchenny, przetwórstwa lokalnego, albo gospodarczy to instytucja wspierająca rolników - małych producentów. Zasada jego funkcjonowania polega na udostępnianiu mieszkańcom wsi, zwłaszcza przetwórcom, odpowiedniej infrastruktury po kosztach niższych niż rynkowe, aby ułatwić im rozwój działalności gospodarczej. Tak o inkubatorze pisze Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Warszawie www.modr.mazowsze.pl
Od 2010 roku realizowany jest przez Fundację Partnerstwo dla Środowiska projekt „Produkt Lokalny Małopolska – rozwój lokalnej przedsiębiorczości i przetwórstwa w oparciu o partnerską inicjatywę edukacji ekonomicznej mieszkańców oraz regionalny system marketingu produktów z Małopolski dofinansowany ze środków Funduszu Szwajcarskiego. Stowarzyszenie LGD „ Gościniec 4 Żywiołów” jest głównym partnerem projektu (zrzeszającym interesariuszy z terenu gmin Lanckorona, Stryszów, Kalwaria Zebrzydowska i Mucharz) odpowiedzialnym za powstanie pierwszego w Polsce Inkubatora Kuchennego oraz stworzenie modelu przetwórstwa i sprzedaży produktu lokalnego w oparciu o zasoby małych gospodarstw.
BEZPŁATNE SZKOLENIE pt. „Stosowanie nowoczesnych urządzeń gastronomicznych w procesie wytwarzania Produktu Lokalnego.” Fundacja Partnerstwo dla Środowiska i Gościniec 4 Żywiołów w ramach realizacji projektu „Produkt Lokalny Małopolska zapraszają do udziału. Dostępne 2 terminy: 24 stycznia 2014r. , godz. 14:00-20:00, LUB 25 stycznia 2014r, godz. 9:00-15:00, Dom Kultury w Świnnej Porębie, Świnna Poręba 103, 34-106 Mucharz. Zgłoszenia przyjmujemy do 24 stycznia.
Fundacja Partnerstwo dla Środowiska zaprasza do udziału w wizycie studyjnej, której celem jest poznanie doświadczeń w budowaniu trwałego systemu sprzedaży żywnościowych produktów lokalnych na przykładzie Szwajcarii. Do udziału zaproszeni są wytwórcy żywności, którzy biorą udział lub przygotowują się do włączenia w system PLM, pod warunkiem spełnienia Kryteriów naboru (załącznik). Termin wizyty: 1-7.12.2013. Ilość miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.
W dniu 15.10.2013r. odbyła się wizyta monitorująca przebieg realizacji Projektu Produkt Lokalny Małopolska. Przedstawiciele Władzy Wdrażającej projekt szwajcarski odwiedzili siedzibę Stowarzyszenia LGD Gościniec 4 żywiołów gdzie dyskutowano o działaniach już zrealizowanych i planowanych. Kolejno odwiedzono Dom Kultury w Świnnej Porębie gdzie w najbliższym czasie planowane jest uruchomienie kuchni w której lokalni rolnicy i Koła Gospodyń Wiejskich będą mogli produkować legalnie żywność zanim powstanie Inkubator Kuchenny w Stryszowie.
W sobotę 29.06.2013r. odbył się Targ Pietruszkowy zorganizowany na krakowskim Rynku Podgórskim, na który zjechali małopolscy wytwórcy żywności. Tłumnie przybyli Krakowianie mieli okazję zakupić lokalne przysmaki, min. świeże warzywa, wędliny, sery, soki i miody.
W dniach 4-5 maja 2013 r., na Rynku w Lanckoronie odbyły się Mini- Targi Produktów Lokalnych. Swoje produkty wystawić mogły wszystkie chętne osoby nawiązujące swoimi wyrobami i twórczością do terenu Gościńca 4 Żywiołów
W dniu 29 maja 2013r. na terenie Gościńca 4 Żywiołów odbyło się spotkanie z przedstawicielami Swiss Contribution. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele Fundacji Partnerstwo dla Środowiska, przedstawiciele Gościńca oraz beneficjenci projektu Produkt Lokalny Małopolska.
SZKOLENIE "REGIONALNE WYPIEKI ŚWIĄTECZNE GOŚCIŃCA 4 ŻYWIOŁÓW" W dniu 14-15 lutego w Świnnej Porębie odbył się pierwszy cykl szkoleń "Regionalne wypieki świąteczne Gościńca 4 żywiołów"" w ramach realizacji projektu Produkt Lokalny Małopolska. Szkolenie zgromadziło 26 osób, które przygotowały między innymi takie pyszności jak pączki, babeczki i babki, szarlotki, makowce, rogaliki, chałki i inne. Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z wydarzenia. A kolejny cykl szkoleń już 21-22 lutego w Stroniu.
W dniach 17-18 kwietnia w biurze Fundacji Partnerstwo dla Środowiska odbyło się szkolenie na temat budowania marki dla produktów lokalnych. Szkolenie poprowadzili Anna Perret i Peter Damary, przedstawiciele REDD (Réseau -Echanges - Développement Durable), szwajcarskiego partnera projektu.
W okresie od 22 do 30 kwietnia 2013 w Stroniu, Mucharzu i Jastrzębi w ramach realizacji projektu Produkt Lokalny Małopolska- rozwój lokalnej przedsiębiorczości i przetwórstwa w oparciu o partnerską inicjatywę edukacji ekonomicznej mieszkańców oraz regionalny system marketingu produktów z Małopolski” przeprowadzone zostały dwudniowe szkolenia pt.„Produkt lokalny szansą na rozwój przedsiębiorczości lokalnej Gościńca 4 żywiołów”.
W dniu 11 marca 2013 r. odbyło się wyjazdowe szkolenie dla rolników oraz potencjalnych producentów, którego celem było zapoznanie się z produktami lokalnymi na terenie działania Stowarzyszenia Korona Północnego Krakowa, w skład którego wchodzi 7 gmin.
BEZPŁATNE SZKOLENIE „Regionalne wypieki świąteczne Gościńca 4 żywiołów”. Fundacja Partnerstwo dla Środowiska i Gościniec 4 Żywiołów zapraszają wszystkie chętne osoby, które chciałyby rozwinąć umiejętność wytwarzania tradycyjnych lokalnych wypieków na bezpłatne szkolenie w kuchni w Świnnej Porębie lub Stroniu. W ramach szkolenia organizatorzy bezpłatnie zapewniają doświadczonego szkoleniowca, produkty spożywcze oraz miłą atmosferę. Dostępne 2 terminy:14-15 luty 2014r.- Świnna Poręba LUB 21-22 luty 2014r- Stronie.
PRODUKT LOKALNY MAŁOPOLSKA W dniach 24 i 25 stycznia w kuchni znajdującej się w Domu Kultury w Świnnej Porębie odbyły się bezpłatne szkolenia w ramach realizacji projektu „Produkt Lokalny Małopolska” pt. „Stosowanie nowoczesnych urządzeń gastronomicznych w procesie wytwarzania Produktu Lokalnego”. W szkoleniach wzięły udział osoby zainteresowane legalną produkcją żywności tradycyjnej z terenu Gościńca 4 żywiołów.
Uroczyste otwarcie Gminnego Centrum Informacji Turystycznej oraz Galerii Produktu Lokalnego odbyło się 24 czerwca 2012 r. w centrum Stryszowa – w miejscu gdzie przez wiele ostatnich lat „straszył” dawny budynek poczty.
W ramach 5-letniego przedsięwzięcia ma zostać wypracowany Model Produktu Lokalnego Małopolska, który będzie instrumentem dla zwiększania podaży i popytu jakościowych produktów lokalnych. Projekt jest realizowany w ramach Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej na mocy umowy podpisanej 29 sierpnia br. z Fundacją Partnerstwo dla Środowiska oraz LGD Stowarzyszenie „Gościniec 4 Żywiołów” są głównymi partnerami Fundacji w realizacji tego projektu.
GOŚCINIEC 4 ŻYWIOŁÓW 2009. Projekt i wykonanie Bellgraf
liczba odwiedzin: 664832