Lokalna Grupa Działania
Ta strona używa cookies.
Dowiedz się więcej
 
Realizacja Grantu 7/2018/G
Stryszów
Mucharz
Lanckorona
Kalwaria Zebrzydowska

Projekt  pt: Organizacja wydarzeń oraz działań promocyjnych związanych z zasobami i walorami przyrodniczo-kulturowymi na terenie LGD to Grant 7/2018/G realizowany w LGD Gościniec 4 żywiołów w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność, objętego PROW 2014- 2020.
Z dofinansowania skorzystały stowarzyszenia, realizując swoje pomysły i zaplanowane działania.

Stowarzyszenie Mieszkańców Sympatyków Wsi Leśnica
Nazwa zadania:
„ W poszukiwaniu naszej historii- organizacja wydarzeń oraz działań promocyjnych związanych z zasobami i walorami przyrodniczo – kulturowymi miejscowości Leśnica.

W ramach projektu zrealizowano działania mające na celu zachowanie walorów przyrodniczo- krajobrazowych obszaru LGD. Zorganizowano 8 edukacyjnych i międzypokoleniowych wyjazdów " Wesołego autobusu". W wyjazdach wzięły udział dzieci, młodzież, seniorzy, którzy zwiedzili cenne miejsca obszaru LGD- Izba Muzealna w Lanckoronie, Muzeum Dwór w Stryszowie, kościoły, zabytki, miejsca szklaku Ekomuzeum Gościńca 4 Żywiołów . Podczas wyjazdów uczestniczyli w warsztatach kulinarnych, ceramicznych czy w Festiwalu Kultury Mucharskiej. Przeprowadzono konkurs na legendy związane z miejscowością i nazwami przysiółków Leśnicy. Zorganizowano warsztaty edukacyjne „Wiedz co jesz, wiedz czym oddychasz”. W ramach grantu wykonano miejsce grillowe służące spotkaniom przy ognisku.

Stowarzyszenie Siedlisko Skawinki
Nazwa zadania: „Walory przyrodniczo-krajoznawcze Skawinek”- wydanie ulotki oraz organizacja warsztatów edukacyjnych „ ARCHI-PRZYGODY” dla dzieci z terenu LGD.

W ramach projektu zorganizowano warsztaty edukacyjne „ARCHI- PRZYGODY” oraz wydano ulotki promujące Skawinki.W ramach realizacji grantu przeprowadzono 2 warsztaty, które cieszyły się dużym zainteresowaniem, poświęcone były tematyce: - Moja okolica- dzieci pod kierunkiem prowadzącego poznają, które miejsca, budynki i najlepiej oddają charakter okolicy Skawinek, Przewodnik po mojej okolicy- podczas zajęć dzieci poznają pod kierunkiem prowadzącego co w okolicy jest interesujące, warte bliższego poznania i pokazania innym. W ramach grantu wydana została ulotka o Skawinkach: zabytkowym kościele, a także kaplicy Dzwonek.

Fundacja Dziedzictwo
Nazwa zadania
: ,,Sięgając do korzeni budujemy naszą tożsamość'' - organizacja spotkań kulturalno ekologicznych

W ramach grantu przeprowadzono trzy spotkania kulturalno ekologiczne: ,,Wkład ziemiaństwa polskiego w utrzymanie tożsamości narodowej na obszarze Małopolski Zachodniej'', ,,Dwór symbol polskości'' oraz ,,Z nurtem życia lokalni bohaterowie'' , a także działania propagujące zachowanie i postawy proekologiczne. Zadanie skutkuje w szczególności przyczynieniem się do zachowania i promocji lokalnego dziedzictwa kulturowego i historycznego obszaru LGD. Podczas spotkań uczestnicy mogli poznać zwyczaje i obyczaje miejscowej ludności, co pozwala zrozumieć i rozwiązywać nurtujące problemy i planować dobrą przyszłość dla kolejnych pokoleń.

Towarzystwo Przyjaciół Kalwarii Zebrzydowskiej
Nazwa zadania
: „ Kalwaria w starej Fotografii”

Celem zadania było zachowanie i kultywowanie dziedzictwa lokalnego poprzez działania zmierzające do ochrony przed zapomnieniem zdjęć, dokumentów historycznych , archiwalnych, promowanie postaw patriotycznych wśród dzieci i młodzieży. W ramach realizacji projektu grantowego przeprowadzono dwa konkursy :konkurs plastyczny dla dzieci specjalnej troski z Ośrodka Szkolno -Wychowawczego w Kalwarii Zebrzydowskiej oraz dla młodzieży szkół gminnych od kl. IV.. Przeprowadzono program edukacyjny na temat wpływu ochrony środowiska na dziedzictwo lokalne. Wydano album „Kalwaria Zebrzydowska w starej fotografii” z archiwalnymi i historycznymi zdjęciami pochodzącymi ze zbiorów Towarzystwa Przyjaciół Kalwarii Zebrzydowskiej.

Stowarzyszenie Koła Gospodyń Wiejskich w Łękawicy
Nazwa zadania:
„W folklorze siła” – organizacja warsztatów śpiewu oraz spotkania biesiadnego dla zespołów ludowych z terenu LGD G4Ż

Celem zadania było zachowanie i kultywowanie tradycji śpiewu oraz podnoszenia wiedzy społeczności lokalnej w zakresie tradycji śpiewu. Uczestnicy projektu poznali różne techniki śpiewu oraz rodzaje pieśni. Realizacja projektu obejmowała organizacje warsztatów śpiewu oraz spotkania biesiadnego. Przeprowadzono 12 warsztatów śpiewu. W ramach projektu został zakupiony sprzęt multimedialny do wyświetlania tekstu: projektor oraz tablica multimedialna. Zakup sprzętu pozwolił na organizacje szkoleń.


Stowarzyszenie ekologiczno- kulturalne „ Na Bursztynowym Szlaku”
Nazwa zadania
: „ Aniołowo- wirtualne muzeum związane z historią regionu, ludzi i miejsc oraz konkursy i wystawy tematyczne”

W ramach projektu przeprowadzono konkurs fotograficzny „ Anielska Lanckorona” skierowany do ogółu społeczeństwa w tym artystów i fotografików z terenu całej Polski oraz konkurs plastyczno- pisarski dla młodzieży z terenu LGD G4Ż pt "Anielskie przesłanie". Prace zostały prezentowane podczas wydarzenia „ Letnie Anioły” w Lanckoronie. Zorganizowano wystawę obrazów Anioły Jerzego Koleckiego- podczas zimowego festiwalu Anioł w Miasteczku "Spotkanie z aniołami" .

Stowarzyszenie Mieszkańców „Dolany na ludowo i sportowo” w Stanisławiu Dolnym
Nazwa zadania:
„Organizacja imprezy promocyjnej produktu lokalnego „W dobrych butach wszystko wydeptasz”

Celem zadania była promocja obszaru, poznanie tradycji i regionu poprzez organizację imprezy promocyjnej produktu lokalnego "W dobrych butach wszystko wydeptasz". W ramach realizacji zadania została zorganizowana impreza promocyjna w Stanisławiu Dolnym Dolany. Podczas której promowano produkt lokalny ,,obuwie”. Rrzemieślnik z wieloletnim doświadczeniem przeprowadził pogawędkę z uczestnikami imprezy i opowiedział o pierwszych zakładach powstałych na terenie Stanisławia Dolnego. Przedstawił sposób produkcji obuwia starymi sprzętami. ostał przeprowadzony konkurs dla dzieci w formie plastycznej pt,, Buty moich marzeń”, odbyły się warsztaty ekologiczne „W butach po ekologię” .