Lokalna Grupa Działania
Ta strona używa cookies.
Dowiedz się więcej
 
Smaki Łączą Regiony
Stryszów
Mucharz
Lanckorona
Kalwaria Zebrzydowska

Projekt współpracy „Smaki Łączą Regiony – Festiwal Smaków”

17-19 czerwca 2011 r.

W dniach 17 – 19 czerwca 2011 r. LGD „Gościniec 4 żywiołów” wraz z innymi lokalnymi grupami realizowała krajowy projekt współpracy „Smaki Łączą Regiony – Festiwal Smaków”. W projekcie oprócz naszego LGD udział wzięły: LGD Dolina Raby, LGD Echo Puszczy Bolimowskiej, LGD Puszcza Białowieska, LGD Światowid oraz LGD Ziemia Chełmońskiego. Projekt miał na celu kultywowanie tradycji kulinarnych poprzez prezentację  potraw regionalnych z obszaru działania LGD biorących udział w projekcie.

Spotkanie rozpoczęło się w piątek 17 czerwca zwiedzaniem zamku w Wiśniczu, następnie  uczestnicy udali się na wspólną kolację gdzie mieli okazję porozmawiać i poznać się wzajemnie.

W sobotę 18 czerwca wszystkie lokalne grupy działania w wynajętej kuchni w Zespole Szkół w Dąbrowicy rozpoczęły przygotowywanie potraw na niedzielny Jarmark Świętojański w Lanckoronie. Każde LGD przygotowywało dania charakterystyczne dla swojego regionu, które następnie poddane były ocenie jury w kategorii: rosół, zupa, II danie, deser, smarowidło do chleba. Po zakończeniu wspólnego gotowania w sobotę wieczorem odbyła się „Biesiada Regionalna” podczas której przygrywała kapela „Łapanowianie”. W trakcie biesiady został przeprowadzony konkurs na rosół gdzie jako najsmaczniejszy okazał się rosół z kury zielononóżki kuropatwianej, podany z makaronem radziwiłłowskim, przygotowany przez LGD „Echo Puszczy Bolimowskiej”. Jury bardzo smakował także rosół z karpia przygotowany przez Stowarzyszenie Ziemia Chełmońskiego, który ku zaskoczeniu wszystkich nie pachniał ani nie smakował rybą..

19 czerwca w niedziele wszystkie grupy udały się do Lanckorony gdzie podczas Jarmarku Świętojańskiego prezentowali swoje potrawy na stoiskach. Jury w składzie: Olga Gałek, Zofia Oszacka (wójt Lanckorony), Elżbieta Tomczyk-Miczka (Małopolska Organizacja Turystyczna), Leszek Horwat – przewodniczący (redaktor naczelny portalu potrawy regionalne.pl), Paweł Szczęśniak (restauracja „Guliwer” z Krakowa), Jan Wacławski (wójt Stryszowa), Wacław Wądolny (wójt Mucharza) degustowali i oceniali przygotowane potrawy.

Konkurs na najlepsze potrawy regionalne został rozstrzygnięty następująco:

Smarowidło:
I miejsce – smalec LGD „Dolina Raby”,
II miejsce – zestaw smarowideł LGD „Ziemia Chełmońskiego”,
wyróżnienie – zestaw smalców „Gościniec 4 Żywiołów”;
Zupa:
I miejsce – chłodnik LGD „Ziemia Chełmońskiego”,
II miejsce – Chrzanówka LGD „Gościniec 4 Żywiołów”,
wyróżnienie – rosół z kluseczkami LGD „Dolina Raby”,
Drugie danie:
I miejsce – gęsina z kaszą LGD "Ziemia Chełomońskiego",
II miejsce – szynka w cieście LGD "Echo Puszczy Bolimowskiej",
wyróżnienie - kluski LGD "Puszcza Białowieska"
Deser:
I miejsce – „Marcinek” LGD Puszcza Białowieska”,
II miejsce – placek z rabarbarem LGD „Światowid”,
wyróżnienie zestaw ciast dawnych LGD „Dolina Raby”.

W  niedzielę w Lanckoronie odbyło się także  „Forum Smaków” -  seminarium prezentujące działania podejmowane przez różne LGD w kierunku wsparcia rozwoju produktu lokalnego. Swoje doświadczenia prezentowały poszczególne lokalne grupy działania, które uczestniczyły w projekcie i przyjechały z różnych regionów Polski, tj z Wielkopolski, Podlasia, i Małopolski. Podczas seminarium wykład o tworzeniu marki i produktu lokalnego przeprowadziła Olga Gałek z Fundacji Miejsc i Ludzi Aktywnych „MiLA”.

Gościem specjalnym projektu był Leszek Horwat redaktor naczelny portalu potrawyregionalne.pl oraz Janina Mołek z Tropia, która słynie z wyśmienitego gotowania potraw z  fasoli.

Uwieńczeniem rezultatów projektu będzie opracowanie oraz druk wspólnej broszury promującej rozwój oraz  produkt lokalny regionów zaangażowanych w projekt  „Smaki Łączą Regiony – festiwal smaków”.

Do wzięcia udziału w projekcie współpracy zaangażowało się  KGW ze Świnnej Poręby oraz KGW z Jastrzębi. Dziękujemy wszystkim osobom, które wzięły udział w projekcie oraz pomogły w zorganizowaniu imprezy w Lanckoronie.