Lokalna Grupa Działania
Ta strona używa cookies.
Dowiedz się więcej
 
Smaki Lanckorony
Stryszów
Mucharz
Lanckorona
Kalwaria Zebrzydowska

„Babiniec”– międzynarodowy program wsparcia kobiet z terenów wiejskich. „Babiniec” to nieformalna sieć kobiet z Europy Środkowo-Wschodniej i USA, które się wzajemnie wspierają, uczą i inspirują w pracy na rzecz dziedzictwa i rozwoju lokalnego terenów wiejskich. Program jest rezultatem ich pasji i wspólnych inicjatyw lokalnych. W tej nieformalnej sieci liderek z terenów wiejskich uczestniczy obecnie ponad 100 kobiet. Są one działaczkami organizacji pozarządowych, wójtami, urzędniczkami, nauczycielkami i trenerkami, animatorami kultury, artystkami, rzemieślniczkami, rolniczkami i przedsiębiorcami zajmującymi się agro- i ekoturystyką. Spotykają się, wymieniają informacjami, organizują warsztaty, szkolenia, wyjazdy studyjne, konferencje, imprezy kulturalne i artystyczne. Realizują też wspólne projekty z zakresu promocji dziedzictwa (szlaki kulturowe i turystyczne) oraz produktów lokalnych (wystawy rzemiosła i galerie artystyczne).

Kobiety z lanckorońskiego „Babińca” organizują wiele lokalnych imprez kulturalnych i artystycznych, wśród których trzeba wymienić:

„Smaki Lanckorony” w Krakowie – lanckorońskie prezentacje jesienne, kiedy to Lanckorona przybywa do Krakowa, prezentując swoje walory i najlepsze oblicze, ze śpiewem, degustacją, humorem, zabawiając mieszkańców tego miasta;

Jarmark Świętojański – jarmark produktów lokalnych i rzemiosła „Na Bursztynowym Szlaku” (weekend przed 24 czerwca);

Spotkania Lanckorońskie – wystawa plastyczna artystów profesjonalistów i amatorów czerpiących natchnienie z tajemniczej Lanckorony (lato);

„Anioł w Miasteczku” – impreza artystyczna połączona z kiermaszem świątecznych ozdób, „Anielski Pochód” – wielkie roznoszenie życzeń świątecznych mieszkańcom gminy przez anioły oraz nadawanie tytułu „Anioła Lanckorony”
(grudzień, przed świętami Bożego Narodzenia).